სილაბუსები - X კლასი

სილაბუსები
გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის თემა
გრაფი, უნიკურსალური გრაფი
სწავლების საფეხური, კლასი
საბაზო, X კლასი

მაწავლებლების სახელი, გვარი
საგნები:
მასწავლებლის სახელი, გვარი
მათემატიკა
მზია ბრაჭული
მოსწავლეთა პროფილი
12
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა
არ არის
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
( საგნების მიხედვით)
მათემატიკა: მოსწავლემ შეძლოს სიდიდეებს შორის დამოკიდებულების გრაფის გამოსახვა, გამოსახვის ერთი ფორმიდან მეორეზე გადასვლა, უნიკურსალურობის პირობების მიგნება / დადგენა, ოპტიმალური მარშრუტის მოსაძებნად გრაფების გამოყენების ჩვევების დაუფლება.
 მოსწავლემ შეძლოს: ავისი სოფლის გზის გრაფის საშუალებით წარმოდგენა.
შედეგები: მოსწავლეები გრაფის საშუალებით წარმოადგენენ: თავისი სოფლის შიდა გზებს, უნიკურსალურობის პირობით წარმოადგენენ ოპტიმალურ მარშრუტებს. იმსჯელებენ პრობლემებზე და მათი გადაჭრის / გაუმჯობესების გზებზე.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები
მათ. X . 5 . პრობლემის გადაჭრისას იყენებს დისკრეტული მათემატიკის ელემენტებს
ერთი ნიშნით ოპტიმალური მარშრუტის მოსაძებნად იყენებს გრაფებს
მათ. X . 11 . აწესრიგებს და წარმოადგენს მონაცემებს დასმული ამოცანის ამოსახსნელად ხელსაყრელი ფორმით
ერთი გრაფიკული ფორმით წარმოდგენილ მონაცემებს წარმოადგენს განსხვავებული ფორმით და წარმოაჩენს თითოეული ფორმის ხელსაყრელ და არა ხელსაყრელ მხარეებს
გეო. X . 9. მოსწავლე აანალიზებს საქართველოში მეურნეობის სტრატეგიულ დარგს და მათი განვითარების პერსპექტივ
კონტურულ რუკაზე დააქვს სოფლის მნიშვნელოვანი სატრანსპორტო კვანძები.
 გეო. X . 1. მოსწავლე რუკებისა და სხვა გეოგრაფიული საშუალებების ( ფოტოები, გრაფიკები, ცხრილები, დიაგრამები და სხვა) დახმარებით ახასიათებს ადგილს, მოვლენასა და პროცესებს; ადგენს თემატურ რუკებს.
აანალიზებს რუკების საშუალებით წარმოდგნილ გეოგრაფიულ ინფორმაციას; შეუძლია ერთ საშუალებაზე მოცემული ინფორმაციის სხვა ფორმატში გამოსახვა
ჯგუფში მუშაობისას ირჩევს რომელიმე უბანს   და კლასის წინაშე წარმოადგენს მისი განხორციელების გეგმას ( მიზანი, მარშრუტი, არჩეული მარშრუტის უპირატესობა სხვებთან შედარებით) ; ადგენს გადაადგილების ამსახველ სქემატურ გეგმას.
ისტ: კომუნიკაცია ტექნოლოგიური საშუალებებით
იყენებს განსხვავებულ ფორმატს მის მიერ შეჯამებული ინფორმაციის გადმოსაცემად
 იყენებს ისტის საშუალებებს ( მაგ. საძიებო სისტემა ) ინფორმაციის მიღების, მოპოვების, გაცვლის მიზნით; მათი შემდგომი შეფასების და ანალიზისთვის;
ამზადებს ნამუშევარს ელექტრონულ ფორმატში
რესურსები
სახელმძღვანელო : გოგიშვილი, ვეფხვაძე, ქურჩიშვილი, მებონია;
ფურცლები, მარკერები;
საქართველოს ადმინისტრაციულიტერიტორიული რუკა;
 . კენიგსბერგის / ხიდების სურათები;
ქალაქის და მდინარის ურთიერთ მდებარეობის გეომეტრიული მოდელი;
 კომპიუტერი , პროექტორი.
აუცილებელი წინა ცოდნა
კომპიუტერული პროგრამები:  PowerPoint
გაკვეთილის სტრუქტურული ერთეულები
A ფაზამოლოდინის განსაზღვრა / გამოწვევა
აქტივობა I მისალმება / მოთელვა / ორგანიზება / 2 წთ /
აქტივობა II მიზნების და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა / 2 წთ /
აქტივობა III გონებრივი იერიში
( ფუნქციის მოცემის რა ხერხებს იცნობთ?
რა ფიგურაა გრაფი? წარმოადგინეთ გეომეტრიული მოდელი./ 10 წთ /
 აქტივობა IV კითხვამონიტორზე
რა იცით ან რა გგონიათ, რომ იცით უნიკურსალური გრაფის შესახებ ?
( ბავშვების ნააზრევს დაფაზე ვაფიქსირებ კომენტარის და შეფასების გარეშე) / 2 წთ /
B ფაზაცოდნის კონსტრუირება / 5 წთ /
შინაარსის რეალიზება
შენიშვნა: კლასს ვყოფ ორ ჯგუფად, ისე, რომ ყოველ ჯგუფში აზროვნების თანაბარი დონე იყოს და ვაძლევ ჯგუფში მუშაობის შესახებ შესაბამის ინსტრუქციას./ 3 წთ /
აქტივობა V
 მოსაძიებლად მიცემული მასალის განხილვა ( ცნობები ეილერის მოღვაწეობის / მიღწევების შესახებ; ეილერის როლი გრაფთა თეორიაში ) დისკუსია / 2 წთ /
 მასწავლებელი ატარებს მინი ლექციას ქალაქ კენიგსბერგის გეოგრაფიულ მდებარეობაზე
( ძირითადი ყურადღება ექცევა ქალაქში გამავალი მდინარის და ხიდების მდებარეობას; პროექტორის საშუალებით აჩვენებს შესაბამის სურათებს) , დასვამს კენიგსბერგის მოსახლეობის ძირითად პრობლემას. / 3 წთ /
 ვაჩვენებ ისტის საშუალებით ქალაქ კენიგსბერგში მდებარე ხიდების განლაგების გეომეტრიულ მოდელს
ამოცანა 1 ( ჯგუფური )
ქალაქ კენიგსბერგის გეომეტრიული მოდელის მიხედვით შეადგინეთ ცხრილი და შესაბამისი გრაფი (  PowerPoint ან სხვ. პროგრამაში )
ჩამოაყალიბეთ ამოცანა მათემატიკურად; დასვით პრობლემა:
იმსჯელეთ პრობლემის გადაჭრის გზებზე;
პრეზენტაცია ( ისტის გამოყენებით) , დისკუსია / 5 წთ /
 ამოცანის პირობა ჩამოაყალიბეთ მათემატიკურად
პრეზენტაცია ( ისტის გამოყენებით) დისკუსია / 5 წთ /
 : ამოცანა 3 ( ჯგუფური) ჩამოაყალიბეთ ამოცანა მათემატიკურად; გამოყავით პირობა და კითხვა; შეისწავლეთ მიღებული გრაფის თვისებები; ხომ არ შეიტანთ რაიმე ცვლილებას ( მაგ. გზის დამატება); წარმოადგინეთ ასეთი ცვლილებით მიღებული გრაფი; იმსჯელეთ პრაქტიკაში მისი განხორციელების შესაძლებლობებზე, დადებით და უარყოფით მახასიათებლებზე / 3 წთ /
შენიშვნა : ყოველი ამოცანის პრეზენტაციის შემდეგ გაიმართება დისკუსია ჯგუფებს შორის, მასწავლებელსა და მოსწავლეებს შორის;
მოსწავლეები გააკეთებენ ოპტიმალური მარშრუტით შედგენილი გრაფის ელემენტების თვისებრივ ანალიზს;
ეტაპობრივად შეავსებენ ცხრილს
აქტივობაVIII
მოსწავლეები გააკეთებენ ცხრილის ანალიზს და სამივე გრაფის თვისებების საფუძველზე გამოიტანენ სავარაუდო დასკვნას.
მოსწავლეებს ( წყვილებში) წავაკითხებ სახელმძღვანელოში განთავსებულ უნიკურსალურობის განსაზღვრებას, ეილერის უნიკურსალურობის პირობებს, გადმოცემენ თავისი სიტყვებით, გაავლებენ პარალელს მათ დასკვნებსა და ეილერის პირობებს შორის. / 4 წთ. /
C ფაზაგამთლიანება / რეფლექსია
აქტივობა IX შეჯამებაკითხვები :
ჩამოთვალეთ გაკვეთილზე განხილული ამოცანები;
რომელი გეომეტრიული მოდელით მოახდინეთ თითოეული ამოცანის განხილვა / პრეზენტაცია;
რა პრობლემა დაისვა თითოეულ შემთხვევაში;
როგორ შეიძლება პრობლემის გადაჭრა;
როგორი თვისებებით ხასიათდება უნიკურსალური გრაფი;
გააკეთეთ დაფაზე ჩამოწერილი ნააზრევისსიტყვების ანალიზი / 2 წთ /
აქტივობა IX
1 . საშინაო დავალება # 32 –ის ) და ) სახელძღვანელოდან;
2 .  შეაგროვონ ინფორმაცია სოფლის მონაკვეთზე განლაგებული ხიდების შესახებ. შეაფასონ მათი მნიშვნელობა, შეადგინონ შესაბამისი გრაფი, შეამოწმონ უნიკურსალურობის პირობა, უარყოფითი შედეგის შემთხვევაში დაამატონ ოპტიმალური გზა.
შეფასება
მოსწავლეთა შეფასებისათვის ვიყენებ გაკვეთილზე ჩართულობის განმსაზღვრელ შეფასების სქემას.

გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის თემა
გეომეტრიული გარდაქმნების სხვადასხვა გამოყენება
სწავლების საფეხური, კლასი
საბაზო, X კლასი
საგანი
მათემატიკა
მასწავლებლის სახელი, გვარი
მზია ბრაჭული
მოსწავლეთა პროფილი
 12
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა
არ არის
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
( საგნების მიხედვით)   
მათემატიკა:
       1. მოსწავლემ შეძლოს ზოგიერთი გეომეტრიული (ცენტრული, ღერძული სიმეტრიების, პარალელური გადატანის) გამოყენება.
       2. ამ გარდაქმნების საპროექტოამოცანებში გამოყენების გაცნობით მოსწავლემ გაიფართოვოს თვალსაწიერი, წარმოდგენა იქონიოს და თავად გახდეს შემოქმედი გეომეტრიული გარდაქმნების კვლევისას.
ისტ: მოსწავლემ შეძლოს მოძიება, მომზადება, პრეზენტაცია ისტის საშუალებით
შედეგები:
      1. მოსწავლეები აგებენ ამოცანის მათემატიკურ მოდელს.
       2. იყენებენ მათემატიკურ სიმულაციებს.
       3. დაუკავშირებენ სხვადასხვა პრაქტიკულ ამოცანებს.
      4. იმსჯელებენ პრობლემებზე და მათი გადაჭრის გაუმჯობესების გზებზე.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები 
მათ. X . 9 . იკვლევს დაიყენებს გეომეტრიულ გარდაქმნებს და მათ კომპოზიციებს
       ·  მსჯელობს თუ რა გეომეტრიული გარდაქმნა შეიძლება იყოს მოცემული ორი გეომეტრიული გარდაქმნის კომპოზიცია; ასაბუთებს თავის მოსაზრებას.
       · ფიგურების შესახებ სხვადასხვა მონაცემების საფუძველზე გამოთქვამს ვარაუდს იმის შესახებ შეიძლება თუ არა, ერთი ფიგურის მოცემული გარდაქმნით მეორე ფიგურის მიღება.
ისტ: კომუნიკაცია ტექნოლოგიური საშუალებებით
იყენებს განსხვავებულ ფორმატს მის მიერ შეჯამებული ინფორმაციის გადმოსაცემად
ისტ: კვლევის ტექნოლოგიური საშუალებები
იყენებს ისტის საშუალებებს ( მაგ. საძიებო სისტემა ) ინფორმაციის მიღების, მოპოვების, გაცვლის მიზნით; მათი შემდგომი შეფასების და ანალიზისთვის;
ამზადებს ნამუშევარს ელექტრონულ ფორმატში
რესურსები
სახელმძღვანელო : გოგიშვილი, ვეფხვაძე, ქურჩიშვილი, მებონია;
3 კომპიუტერი , პროექტორი.
აუცილებელი წინა ცოდნა
ცენტრული და ღერძული სიმეტრია, პარალელური გადატანა, კომპიუტერული პროგრამები:  PowerPoint, geogebra.
გაკვეთილის სტრუქტურული ერთეულები
A ფაზამოლოდინის განსაზღვრა / გამოწვევა
აქტივობა I მისალმება / მოთელვა / ორგანიზება / 2 წთ /
აქტივობა II მიზნების და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა / 2 წთ /
აქტივობა III გონებრივი იერიში
რა არის ცენტრული სიმეტრია?
რა არის ღერძული სიმეტრია?
რა არის პარალელური გადატანა? / 3 წთ /
აქტივობა IV მინი ლექცია
პრეზენტაცია პროექტორის გამოყენებით ჩვენება იმისა თუ სად შეიძლება გამოვიყენოთ გეომეტრიული გარდაქმნები.
( ბავშვების ნააზრევს დაფაზე ვაფიქსირებ კომენტარის და შეფასების გარეშე) / 3 წთ /
B ფაზაცოდნის კონსტრუირება /
შინაარსის რეალიზება
შენიშვნა: კლასს ვყოფ ჯგუფად, ისე, რომ ყოველ ჯგუფში აზროვნების თანაბარი დონე იყოს და ვაძლევ ჯგუფში მუშაობის შესახებ შესაბამის ინსტრუქციას.
აქტივობა V
მონიტორზე ვაჩვენებ ამოცანას: ორი დასახლებული პუნქტი გზის ერთ მხარესაა. რა ადგილას უნდა შევარჩიოთ გზაზე ავტობუსის გაჩერება, რომ დასახლებული პუნქტები ამ გაჩერების გავლით ერთმანეთს უმოკლესი გზით დაუკავშირდეს?
მოსწავლეებს ვთხოვ ჩამოაყალიბონ ამოცანა მათემატიკურად; დასვან პრობლემა:
იმსჯელონ პრობლემის გადაჭრის გზებზე; / 5 წთ /
პრეზენტაცია, დისკუსია / 5 წთ /
აქტივობა VI
GEOGEBRAში წინასწარ მომზადებული მათემატიკური სიმულაციების დახმარებით შევეცდები მოსწავლეები დავარწმუნო დისკუსიის დროს წამოჭრილი ჭეშმარიტების სისწორეში.
ვხსნით ამოცანას გეომეტრიული გარდაქმნების გამოყენებით.
იმსჯელონ პრაქტიკაში მსგავსი ამოცანის არსებობაზე და მათი გადაჭრის გზებზე.
პრეზენტაცია ( ისტის გამოყენებით) დისკუსია / 5 წთ /
აქტივობაVII
მოსწავლეებს ვყოფ ორ ჯგუფად და თითოეულ ჯგუფს ვაძლევ მსგავს ამოცანებს / 10 წთ /
შენიშვნა : ყოველი ამოცანის პრეზენტაციის შემდეგ გაიმართება დისკუსია ჯგუფებს შორის, მასწავლებელსა და მოსწავლეებს შორის;
აქტივობაVIII
მოსწავლეები უკეთებენ ანალიზს და სამივე ამოცანის ამოხსნის შემდეგ გამოიტანენ სავარაუდო დასკვნას. / 5 წთ/
C ფაზაგამთლიანება / რეფლექსია
აქტივობა IX შეჯამებაკითხვები :
ჩამოთვალეთ გაკვეთილზე განხილული ამოცანები;
რომელი გეომეტრიული მოდელით მოახდინეთ თითოეული ამოცანის განხილვა / პრეზენტაცია;
რა პრობლემა დაისვა თითოეულ შემთხვევაში;
როგორ შეიძლება პრობლემის გადაჭრა;
გააკეთეთ დაფაზე ჩამოწერილი ნააზრევისსიტყვების ანალიზი / 5 წთ /
აქტივობა IX
1 . საშინაო დავალება §3.9 15, 9, 13 სახელძღვანელოდან;
ჩვენს სინამდვილეში მოიფიქრონ რაიმე ამოცანა ოპტიმალური გზის ან მარშრუტის საპოვნელად.
შეფასება
მოსწავლეთა შეფასებისათვის ვიყენებ გაკვეთილზე ჩართულობის განმსაზღვრელ შეფასების სქემას.





No comments:

Post a Comment